poniedziałek, 31 grudnia 2012

Ubuntu 12.04 - instalacja paczek .deb offline

Korzystanie z wersji LiveUSB/CD Ubuntu wiąże się z pewnymi problemami. Jednym z największych z nich jest konieczność ponownej instalacji oprogramowania po każdym restarcie systemu. Jak wiadomo, większość aplikacji musimy instalować "online", czy to poprzez "apt-get", czy przez Centrum Oprogramowania. Jest to niewygodne i czasochłonne, gdy po każdym świeżym uruchomieniu systemu trzeba po koleji sciągać i instalować pakiety. Poza tym, możemy przecież chwilowo nie mieć dostępu do internetu i co wtedy? Otóż jest na to wiele sposobów, niektóre naprawdę egzotyczne. Ja opiszę sposób, który jest wręcz banalny w swojej prostocie, a potrzebować do niego będziemy jedynie prostego Synaptica.


Synaptic posiada ciekawą opcję, dzięki której wszystkie instalowane paczki nie bedą instalowane w systemie, a jedynie pobierane na dysk, do dowolnego katalogu. Oczywiście to samo wykonać można za pomocą prostego "apt-geta", ale czemu nie zrobić tego prościej?


1) Otwieramy Synaptica i odświeżamy listę pakietów - przyciskiem "refresh".
W wersji 12.04 Ubuntu, Synaptic nie jest domyślnie zainstalowany, musimy go doinstalować za pomocą "apt-get", lub Centrum Oprogramowania, ew. zainstalować z pobranej wcześniej paczki ".deb". Mając już uruchomionego Synaptica - w menu "Settings -> Repositories -> Software sources" zaznaczamy wszystkie, nieaktywne domyślnie źródła:



2) Następnie, w polu "quick search" wyszukujemy program, którego wersję instalacyjną chcemy pobrać. Załóżmy na przykładzie, że chcemy pobrać sobie wersję instalacyjną Blendera.

Wyszukujemy Blendera i zaznaczamy go "ptaszkiem".
W opcjach, które się otworzą zaznaczamy opcję "Mark for installation".



(u mnie akurat jest nieaktywna, ponieważ Blender jest zainstalowany)


Pojawi się okno z listą wszystkich paczek, których wymaga Blender i które pobiorą się razem z nim. Potwierdzamy klikając na przycisk "Mark".

3) Tworzymy na pulpicie katalog o nazwie np. "blender-instalacja".
Do tego katalogu pobierzemy wszystkie pliki instalacyjne programu.
Ważna uwaga - katalog tworzymy wcześniej, gdyż jeśli bedziemy go tworzyć z poziomu Synaptica to utworzy się on z wlaścicielem "root".

4) W Synapticu otwieramy menu "File" na górze i wybieramy opcję "Generate package download script". Utworzy nam to skrypt, który pobierze pliki szukanego przez nas programu do katalogu, w którym owy skrypt bedzie się znajdować. W oknie, które się otworzy, wybieramy jako katalog nasz wcześniej utworzony folder o nazwie "blender-instalacja", wpisujemy nazwę skryptu, np. "pobierz" i zapisujemy skrypt. Warto pamiętać, że otwierając okno zapisu, mamy uprawnienia "roota", a więc do naszego katalogu domowego musimy dostać się poprzez "File system".




5) Wychodzimy z Synaptica (ignorując ostrzeżenie o niezapisanych zmianach).

6) Otwieramy terminal (Ctrl+Alt+T) i wchodzimy do naszego katalogu:

    Np.
    cd ~/Desktop/blender-instalacja


7) Uruchamiamy skrypt:

    ./pobierz

Skrypt pobierze nam wszystkie wymagane paczki do naszego folderu.
Po pobraniu możemy sobie np. spakować calość i zapisać np. na pendriv'ie, lub na płytce CD/DVD.

Od tej pory możemy instalować nasz program offline, z pobranych paczek.
Jak tego dokonujemy?


1) Na systemie, na którym chcemy zainstalować pobraną aplikację uruchamiamy Synaptica.

2) Z menu "File" wybieramy opcję "Add downloaded packages", a następnie wybieramy nasz katalog z pobranymi paczkami. Paczki zainstalują się automatycznie.





Warto zaznaczyć, że musimy mieć aktywne repozytorium danego programu, np. instalując nowego Gimpa (2.8) z pobranych paczek, przed instalacją musimy wykonać w terminalu:

    sudo add-apt-repository ppa:otto-kesselgulasch/gimp/
    sudo apt-get update


Po czym ponownie uruchamiamy Synaptica.

Mała uwaga: warto pobierać paczki na "pustym systemie", gdyż zakładając, że mamy np. już zainstalowane "restricted extras" i pobieramy program, który czegoś tam z tamtych paczek wymaga, to taka paczka nie zostanie pobrana do folderu, gdyż będzie już zainstalowana w systemie. W wyniku tego, Synaptic będzie próbował ją pobrać z internetu, a przecież nie o to nam w tym przypadku chodzi. Warto o tym pamiętać.

Warto poświęcić trochę czasu i przygotować sobie katalog z wersjami instalacyjnymi najczęściej używanych programów właśnie w taki sposób, np. u mnie wygląda to tak:







Autor: Marcin "szczygliś" Szczygliński
szczyglis83@gmail.com
licencja: CC
źródło: http://szczyglis.blogspot.com/2012/12/ubuntu-12-04-instalacja-deb-offline-synaptic-live-usb.html


1 komentarz:

  1. W sumie u mnie w firmie zajmuje się tym informatyk i muszę przyznać, że jak najbardziej ten system jest fajny. Również po przeczytaniu https://ceo.com.pl/red-hat-w-firmie-35173 wiem już jak fajnie może się sprawdzić w każdej firmie.

    OdpowiedzUsuń